Standing Committee

Conference Chair

Tanja MITROVIC, University of Canterbury, New Zealand

International Program Coordination Chair

Ma. Mercedes T. RODRIGO, Ateneo de Manila University, Philippines

International Program Coordination Co-chair

Sridhar IYER, Indian Institute of Technology, India

LOC Chair

Thepchai SUPNITHI, National Electronics and Computer Technology Center, Thailand
Niwat SRISAWASDI, Khon Kaen University, Thailand

Consultants

Hyo-Jeong SO, Eawha Womans University, South Korea
Jon MASON, Charles Darwin University, Australia

Technical Chair

Pham Duc THO, Hung Vuong University, Vietnam

Sub-conference

C1 – Artificial Intelligence in Education/Intelligent Tutoring System (AIED/ITS) and Adaptive Learning
PC executive chair
Kazuhisa SETA, Osaka Prefecture University, Japan
PC co-chair
Patcharin PANJABUREE, Mahidol University, Thailand
Nguyen-Thinh LE, Humboldt-Universität zu Berlin, Germany

C2 – Computer-supported Collaborative Learning (CSCL) and Learning Sciences
PC executive chair
Camillia MATUK, New York University, USA

PC co-chair
Kate THOMPSON, Queensland University of Technology, Australia
Daniel BODEMER, University of Duisburg-Essen, Germany
Sahana MURTHY, Indian Institute of Technology Bombay, India
Elizabeth Ruilin KOH, National Institute of Education, Singapore

C3 – Advanced Learning Technologies (ALT), Learning Analytics and Digital Infrastructure
PC executive chair
Ramkumar RAJENDRAN, Indian Institute of Technology Bombay, India

PC co-chair
Rwitajit MAJUMDAR, Kyoto University, Japan
Khalid KHAN, Charles Darwin University, Australia
Ismar Frango SILVEIRA, Mackenzie Presbyterian University, Brazil
Mohammed SAQR, University of Eastern Finland, Finland
Aditi KOTHIYAL, EPFL, Switzerland

C4 – Classroom, Ubiquitous, and Mobile Technologies Enhanced Learning (CUMTEL)
PC executive chair
Jingyun WANG, Durham University, UK

PC co-chair
Michelle BANAWAN, Arizona State University, USA
Brendan FLANAGAN, Kyoto University, Japan
Andrea VALENTE, University of Southern Denmark, Denmark

C5 – Educational Gamification and Game-based Learning (EGG)
PC executive chair
Hercy N. H.  CHENG, Central China Normal University, China

PC co-chair
Borja MANERO, Universidad Complutense de Madrid, Spain
Mouna DENDEN, University of Tunis, Tunisia

C6 – Technology Enhanced Language Learning (TELL)
PC executive chair
Agnieszka PALALAS, Athabasca University, Canada

PC co-chair
Mark PEGRUM, University of Western Australia, Australia
Weichao “Vera” CHEN, Baylor College of Medicine, USA
Olga VIBERG, KTH Royal Institute of Technology, Sweden

C7 – Practice-driven Research, Teacher Professional Development and Policy of ICT in Education (PTP)
PC executive chair
Dan KOHEN-VACS, Holon Institute of Technology, Israel

PC co-chair
Gautam BISWAS, Vanderbilt University, USA
Marc JANSEN, HOCHSCHULE RUHR WEST, Germany
Mishra SHITANSHU, Indian Institute of Technology Bombay, India
Ivica BOTICKI, University of Zagreb, Croatia

Workshop/ Interactive Event

Chair
Charoenchai WONGWATKIT, Mae Fah Luang University, Thailand

Co-Chair
Chiu-Lin LAI, National Taipei University of Education, Taiwan
Sasithorn CHOOKAEW, King Mongkut’s University of Technology North Bangkok, Thailand

Tutorial
Chair
Rustam SHADIEV, Nanjing Normal University, China

Co-Chair
Kaushal Kumar BHAGAT, G. S. Sanyal School of Telecommunications, India

WIPP
Chair
Kazuaki KOJIMA, Teikyo University, Japan

Co-Chair
Mi Song KIM, University of Western Ontario, Canada

Doctoral Student Consortium (DSC)
Chair
Morris JONG, The Chinese University Hong Kong, Hong Kong

Co-Chair
Hiroaki OGATA, Kyoto University, Japan

Early Career Workshop (ECW)
Chair
Mas Nida BT MD KHAMBARI, Universiti Putra Malaysia, Malaysia

Co-Chair
Ryan EBARDO, Jose Rizal University, Philippines

Panels
Chair
Han-Yu SUNG, National Taipei University of Nursing and Health Science, Taiwan

Co-Chair

Extended Summary (ES)
Chair
Ping LI, The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong

Co-Chair

Merit Scholarships
Chair
Mohammad Nehal HASNINE, Hosei University, Japan
Co-Chair
Gökhan AKÇAPINAR, Hacettepe University, Turkey

SIG (2020-2021)

S1 Artificial Intelligence in Education/Intelligent Tutoring Systems/Adaptive Learning (AIED/ITS/AL)
Michelle P. BANAWAN, Arizona State University, USA
S2 Computer-supported Collaborative Learning and Learning Sciences (CSCL)
Chew Lee TEO, Nanyang Technological University, Singapore
S3 Advanced Learning Technologies, Learning Analytics, Platforms and Infrastructure (ALT)
Jin Gon SON, Korea National Open University, Korea
S4 Classroom, Ubiquitous, and Mobile Technologies Enhanced Learning (CUMTEL)
Ting-Chia HSU, National Taiwan Normal University, Taiwan
S5 Educational Gamification and Game-based Learning (EGG)
Rita KUO, New Mexico Institute of Mining and Technology, Taiwan
S6 Technology Enhanced Language Learning (TELL)
Yoshiko GODA, Kumamoto University, Japan
S7 Practice-driven Research, Teacher Professional Development and Policy of ICT in Education (PTP)
Sahana MURTHY, Indian Institute of Technology Bombay, India
S8 Development of Information and Communication Technology in the Asia-Pacific Neighborhood (DICTAP)
Bo JIANG, Zhejiang University of Technology, China
S9 Educational Use of Problems/Questions in Technology-Enhanced Learning (EUPQ)
Kazuaki KOJIMA, Teikyo University, Japan
S10 Learning Analytics and Educational Data Mining (LAEDM)
Brendan FLANAGAN, Kyoto University, Japan
S11 Computational Thinking Education & STEM Education (CTE&STEM)
Siu Cheung KONG, The Education University of Hong Kong, Hong Kong